• سخنرانی در دانشگاه صدا و سیما با عنوان سینمای هالیوود در بوته نقد و مطالعات پسااستعماری

  آمریکا، طرحی از «آینده جهان» دارد که سال هاست آن را پیگیری می کند. او خود را اتوپیای جهان می پندارد، از همین رو به استقبال «علوم استراتژیک» می رود و در پی « نظمی نوین» برای جهان است. آمریکا در همه سطوح به دنبال ایجاد نظم های جدید بوده و راهبردها و سیاست های خود را دنبال می کند.
  به گزارش روابط عمومی دانشگاه صدا و سیما، دکتر مجید سلیمانی روز یکشنبه ۲۰ آبان در جمع دانشجویان دانشگاه صدا و سیما با موضوع « شرق شناسی و مطالعات پسا استعماری در رسانه » سخنرانی کرد. متن سخنان این استاد ارتباطات و رسانه به صورت یادداشت ذیل تنظیم و ارائه می شود.

 • نشست رونمایی، نقد و بررسی کتاب فرهنگ اتصال

  جلسه نقد و بررسی کتاب «فرهنگ اتصال» در پژوهشکدة فرهنگ و هنر اسلامی برگزار شد. در این نشست آقایان دکتر محمد خندان، عضو هیئت‌علمی دانشگاه تهران، دکتر حسین ساعی، عضو هیئت‌علمی دانشگاه صداوسیما، دکتر مجید سلیمانی ساسانی، مدیر گروه مطالعات رسانه پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی و دکتر حسین حسنی، مترجم کتاب «فرهنگ اتصال» حضور داشتند. آنچه در ادامه می‌آید خلاصه‌ای از مهم‌ترین مباحث طرح شده در این جلسه است.

 • نشست «جهانِ ایرانیِ فضایِ مجازی در زمانه پساتلگرام»

  بدون استفاده از «گفتمان عام» نمی‌توانیم هیچ ساحتی را به اجرا گذاریم، خصوصا تلگرام که ذی‌نفعان آن عموماً عامه مردم هستند، ضمن آنکه به لحاظ فنی در اختیار حکومت‌ها هم نیست. در هر صورت این گفتمان عام هنوز رخ نداده است یعنی مطالبه‌گری عمومی ‌به معنای واقعی از سوی عامه مردم ایجاد نشده است.

 • نشست «رسانه‌ها و اعتراضات و اغتشاشات دی‌ماه ۹۶»

  پیش از هر چیز تمایزی میان اعتراضات اقتصادی و بحران پس از آن که آنها را که از جنس شکاف‌های فرهنگی اجتماعی یا حتی رسانه‌ای است باید قائل شد. جنس این اغتشاشات بیشتر فرهنگی و اجتماعی می‌داند و است و بر اساس دو‌گانه‌هایی است که بازگشت به سلطنت را در مقابل جمهوری اسلامی قرار می‌دهد. باید اذعان کرد که بحران هنوز پایان نیافته است چراکه ریشه‌های فرهنگی اجتماعی دارد و ما شاهد شکاف‌های نسلی و هویتی هستیم. باید توجه کنیم که کسانی که در متن این حرکات بوده‌اند بعدها کار اداره این کشور را به‌دست خواهد گرفت.

 • نشست «مسئله رسانه‌ای شدن انتخابات»

  تصمیم سیاسی با هر نوعی از مسئله رسانه‌ای شدن روبه‌رو بوده است و فقط به این انتخابات یا سال‌های اخیر که تصمیم‌های سیاسی مردم بر اساس تبلیغات انتخاباتی یا رسانه‌ها بوده است، نمی‌توانیم بگوییم که محدود به این زمان است. می‌خواهم بحث را عقب‌تر ببرم و اینکه اساساً رسانه به‌عنوان مهم‌ترین وسیله سیاست‌گذاری محسوب می‌شد یعنی همان‌طور که جامعه‌شناسی به دنبال شناخت و پیش‌بینی‌پذیر شدن کنش‌ها و کنترل کنش‌ها برمی‌آمد، رسانه به‌عنوان وسیله‌ای که می‌تواند سیاست‌گذاری کند و سیاست‌ها را اجرا کند، در تمام پیکارهای سیاسی، مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین باید یک تاریخی را از این نسبت بین رسانه و سیاست و تصمیم‌گیری سیاسی در پیکارهای انتخاباتی داشته باشیم و روند تحولش را نسبت به تحول رسانه‌ها بررسی بکنیم. هابرماس از حوزه عمومی سیاسی حرف می‌زند. حوزه عمومی به تعبیر هابرماس، جایی بین دولت و بخش خصوصی است و معتقد است که رسانه‌ها و در آن دوره بیشتر مطبوعات، از عناصر اصلی حوزه عمومی هستند. اما چه اتفاقی برای حوزه عمومی به تعبیر ما حوزه عمومی فضای مجازی در ایران افتاده است؟

 • تحلیل نشانه‌شناسی کاراکتر «روحانیت» در فیلم‌های سینمایی رضا میرکریمی

  این مقاله نیز با این رویکرد به تحلیل نشانه‌شناختی جایگاه کاراکتر روحانیت در روایت فیلم‌های میرکریمی می‌پردازد. میرکریمی در اکثر قریب به اتفاق فیلم‌های خود به بازنمایی کاراکتر روحانیت پرداخته است.

 • انحصار خبری در بنگاه سخن‌پراکنی بریتانیا؛ تحلیل روایت برجسته سازی و انتشار یک داستان خبری در بی بی سی فارسی

  «تحلیل روایت» یکی از شیوه‌های تحلیل کیفی متون ارتباطی محسوب می‌شود که میراث‌ مطالعات ادبی است و بر این مسئله تاکید دارد که هر امر واقعی در زندگی، دارای روایت‌های متعددی است که با توجه به روایتگر آن، گرایش خاصی را بیان می‌کند.