کتاب مجموعه مقالات بررسی راهکارهای تحقق رسالت مطبوعات در جمهوری اسلامی ایران

مرکز مطالعات و برنامه ریزی رسانه ها به مناسبت هفدهمین جشنواره مطبوعات و خبرگزاریها کتاب مجموعه مقالات با  عنوان «بررسی راهکارهای تحقق رسالت مطبوعات در جمهوری اسلامی ایران» را منتشر کرد.

این مرکز پیش از این طی فراخوانی از پژوهشگران حوزه مطالعات رسانه درخواست کرده بود که مقالات خود را برای جشنواره در اختیار مرکز مطالعات و برنامه ریزی رسانه ها قرار دهند. در میان مقالات منتشره مقاله من با عنوان «رسانه های غربی؛ روایت اخبار در قفس انحصار؛ تحلیل روایت برجسته سازی و انتشار یک داستان خبری در بی بی سی فارسی» نیز برگزیده و در این کتاب به چاپ رسیده است که اگر وقتی حاصل شود در سایت در حوالی فرهنگ و هنر منتشر خواهم کرد.
اما متن خبر (لینک اصلی) و عناوین بقیه مقالات این مجموعه:

دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه ها منتشر کرد
مجموعه مقالات هفدهمین جشنواره و نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها

مجموعه مقالات هفدهمین جشنواره و نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاریها با عنوان بررسی راهکارهای تحقق رسالت مطبوعات در جمهوری اسلامی ایران، به همت دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه ها منتشر و در اختیار بازدیدکنندگان از نمایشگاه قرار گرفت.
به گزارش روابط عمومی دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه ها این مجموعه، مشتمل بر ۱۰ مقاله علمی و تخصصی در حوزه مطبوعات و رسانه می باشد که توسط پژوهشگران و صاحبنظران حوزه های مرتبط به نگارش و تحریر درآمده است.
بنابراین گزارش، عنوان مقالات منتشره بدین شرح می باشد:

–          الگوی هنجاری مطبوعات از دیدگاه امام خامنه ای (مدظله العالی)

–          راهبردها و راهکارهای تحقق رسالت مطبوعات در عرصه مقابله با جنگ نرم

–          مطبوعات و رسالت آگاهی بخشی به افکار عمومی

–          آزادی مطبوعات در گذر حق دسترسی آزاد به اطلاعات

–          مطبوعات، غرب زدگی و جریان روشنفکری

–          استبدار و رسانه های غربی؛ درآمدی بر سانسور در  رسانه های خارجی

–          مطبوعات، فرهنگ عمومی و انسجام اسلامی ایران

–          رسانه های غربی؛ روایت اخبار در قفس انحصار

–          پیوند و تعامل روشنفکری و مطبوعات در ایران

–          رسالت مطبوعات در جنگ نرم با تأکیید بر سخنان مقام معظم رهبری

گفتنی است،این مجموعه از مقالات ارسالی تهیه شده است که دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه ها، طی یک فراخوان از عموم صاحبنظران و پژوهشگران این حوزه خواسته بود تا آثار و نتایج تحقیقات خود را برای داوری در اختیار  کارشناسان و هیئت داوران دفتر قرار دهند.

معرفی کتاب در روزنامه اطلاعات
بررسی راهكارهای تحقق رسالت مطبوعات در جمهوری اسلامی ایران
مجموعه مقالات هفدمین جشنواره و نمایشگاه بین‌المللی مطبوعات و خبرگزاری‌ها
ناشر: دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
۲۱۵ص

بی‌گمان نقش مطبوعات در عرصه اطلاع‌رسانی، بالندگی و رشد افكار و اندیشه‌های افراد جامعه حائز اهمیت است. مطبوعات تجلی‌گاه خواست‌ها، نیازها و تمایلات یك جامعه و در عین حال مظهر رشد فرهنگی و تحمل‌پذیری سیاسی و نشانه وجود آزادی در جامعه می‌باشد. مطبوعات به عنوان حد واسط مردم ـ حاكمیت و نخبگان قادر است نقش ممتاز و بی‌بدیلی در طی مسیر یك ملت و كشور به سوی سعادت و بصیرت همگانی ایفا كند. انتظار قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و قانون مطبوعات نیز همین است كه مطبوعات بتوانند به ارتقای آگاهی‌های عمومی و ترویج و تبلیغ فرهنگ اصیل اسلامی و دینی بپردازند و این همان رسالت مطلوب مطبوعات در نظام اسلامی است.

«دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها» در راستای رسالت علمی و پژوهشی خود در چارچوب تقویت مطبوعات و ارتقای جایگاه آن و در جهت دفاع از ارزشها و گسترش فرهنگ ناب و اصیل اسلامی و ایرانی، با به كارگیری ظرفیت‌های محققان متخصص در حوزه مطالعات رسانه‌ای و علم ارتباطات، همسو با برپایی هفدهمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های اطلاع‌رسانی، اقدام به برگزاری فراخوان و جشنواره مقالات علمی ـ پژوهشی با عنوان «بررسی راهكارهای تحقق رسالت مطبوعات در جمهوری اسلامی ایران» نمود. به همین منظور طی فراخوانی از عموم صاحب‌نظران، متخصصان و پژوهشگران این حوزه در زمینه نگارش مقاله و تأمل در محورهای پیشنهادی دعوت به عمل آمد و این امر با استقبال چشمگیری نیز روبه‌رو شد.

پس از دریافت مقالات، كارشناسان دفتر و هیأت داوران تعدادی از آنها را به عنوان برگزیده انتخاب نمودند كه منتخبی از آنها در كتاب حاضر در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است. از آن جمله این مقالات زیر است:

راهبردها و راهكارهای تحقق رسالت مطبوعات در عرصه مقابله با جنگ نرم/ مهسا ماه‌پیشانیان، مطبوعات و رسالت آگاهی‌بخشی به افكار عمومی/ نظام بهرامی‌كمیل، آزادی مطبوعات در گذر حق دسترسی آزاد به اطلاعات از منظر قوانین جمهوری اسلامی/ زهرا واعظی، مطبوعات، غرب‌زدگی و جریان روشنفكری/ گیتا علی‌آبادی، استبداد و رسانه‌های غربی؛ درآمدی بر سانسور در رسانه‌های خارجی (مطالعه موردی آمریكا)/ میثم قمشیان، مطبوعات، فرهنگ عمومی و انسجام اسلامی ایران (تبیین جامعه‌شناختی رسالت مطبوعات در ارتقای فرهنگ عمومی و انسجام جامعه اسلامی ایران)/ محمدعلی عظیم‌زاده موسوی، رسانه‌های غربی؛ روایت اخبار در قفس انحصار؛ تحلیل روایت برجسته‌سازی و انتشار یك داستان خبری در بی‌بی‌سی فارسی /مجید سلیمانی، پیوند و تعامل روشنفكری و مطبوعات در ایران؛ شاخصه‌ها و ابعاد غربزدگی مطبوعات/ سیدمجید امامی و حسین مهربانی‌فر، رسالت مطبوعات در جنگ نرم با تأكید بر سخنان مقام معظم رهبری/ محمدجعفر كبریایی.
لینک اصلی مطلب
بازتاب خبر در ایرنا